مشاوره خانواده

مشاور خانواده فردی است که می تواند خانواده ها را در زمینه های مختلف همچون بارداری های ناخواسته، مشکلات در روابط زناشویی مشکلات در تربیت فرزند، مشکلات در زمینه ارتباط با جوانان و نوجوانان و مواردی از این قبیل راهنمایی و هدایت نماید.

چرا مشاور خانواده

در جامعه امروز بسیاری از خانواده ها در زمینه های مختلفی مانند موارد ذکر شده با دغدغه ها و مشکلات فراوانی رو هستند و همانطور که از قدیم گفته اند مسلما در این موارد مشورت افراد با کسانی که به اصطلاح تجربه بیشتری در این زمینه دارند می تواند مفید و موثر واقع گردد لذا مشاور خانواده به عنوان فردی که در زمینه روانشناسی افراد حاذق و ماهر است می تواند کمک های مطلوبی را در جهت بیرون آوردن افراد از شرایط نامناسب خانوادگی و نیز هدایت آنها به سمت مسیر های موفقیت و شادکامی نماید.

مراکز مشاوره امروزه به خوبی ارائه دهنده خدمات مشاوره خانواده هستند و در واقع افراد می توانند به راحتی از طریق روش های حضوری و یا روش های غیر حضوری همچون تلفن و یا اینترنت با مشاور خانواده خود به صورتی کاملا راحت و بدون اتلاف وقت مشورت نموده و راهنمایی ها و کمک های مورد نیاز خود را در زمان مناسب و بدون اتلاف وقت از وی دریافت نمایند.

بسیاری از مشکلاتی که از طریق مشاوره خانواده قابل حل می باشد را می توان به موضوع  اختلافات و مشکلات زناشویی زن و شوهر  ارتباط داد. در واقع بسیاری از زن و شوهر ها ممکن از از همان ابتدا مشکلاتی را با همسر خود داشته باشند  لذا مشاوره آنها با مشاور ازدواج و نیز مشاور خانواده می تواند در این زمینه بسیار مطلوب و موثر واقع گردد و نیز پس از ازدواج نیز ممکن است که مشکلاتی در کانون گرم خانواده به وجود آید که  مواردی مانند بارداری های ناخواسته، مشکل در ارتباط با تربیت کودک و فرزند، مشکل در ارتباط با نحوه روابط با نوجوانان، مشکل در ارتباط با نحوه ارتباط با جوانان  و اختلافات در ارتباطات زناشویی و مواردی از این قبیل را نام برد که در تمامی موارد مشاور خانواده می تواند به عنوان یک فرد دانا فرد را نصیحت نموده و موارد مورد نیاز را به وی گوشزد نماید.

هیچ فردی وجود ندارد که بتواند ادعا کند که مشکلات زناشویی در وی اثری نداشته و مهم این است که فرد بداند که در این موارد باید چه کاری را انجام داده و به چه نحوی بهترین تصمیم را برای کاهش مشکلات خود و روابط خانوادگی خود اتخاذ نماید. البته تعریف از مشاور خانواده به این معنا نیست که افراد بدون داشتن آن نمی توانند مشکلات خود را حل نمایند بلکه با مسلما وجود یک مشاور خانواده در کنار خانواده می تواند کمک های بسیار زیادی را به افراد در جهت حل مشکلات آنها داشته باشد و در واقع بدون آن حل مشکلات زمان زیادتری را خواهد برد.

در واقع ابتدا نیاز است که زن و شوهر با یکدیگر صحبت نموده و در مورد اختلافات شان با همدیگر گفتگو نمایند و در تمامی زندگی ها مشکلاتی وجود دارد که در صورت قوی بودن افراد از نظر روحی و روانی نمی تواند مشکلات متعاقبی را برای آنها به وجود آورد، لذا صحبت کردن افراد می توانند بسیاری از مشکلات را در مرحله اول کاهش داده و یا از بین ببرد. در مرحله بعد نیاز است پس از گفتگو های زن و شوهر با یکدیگر هرکدام ایرادات و مشکلات خود را نیز مورد بررسی قرار داده و تمامی جنبه های ممکن را که بر ایجاد مشکلات آن ها تاثیرگذارند مدنظر قرار دهند و در مقابل به این فکر کنند که چه چیزهایی می توانند باعث شادی آنها شده و مرحله به مرحله مشکلات و دغدغه های آن ها را از بین ببرد.

به صورت کلی می توان گفت در مواردی که مشکلات بسیار حاد نباشد می توان آن را درون خانواده و با مشاوره و مشورت نمودن با مشاور خانواده به راحتی حل نمود ولی در غیر اینصورت و با وجود مشکلات بسیار حاد و ریشه ای فرد باید حتما از کمک ها و راهنمایی های مشاوره خود بهره مند شده و مشکلات خود را از این طریق حل کند.

در نهایت باید گفت که خانواده ها باید در صورت مواجه با مشکلاتی، که انواع آن ها در این نوشته مورد بررسی قرار گرفت، به مشاور خانواده مراجعه نموده تا مشکلات خود را حل کنند و آن ها می توانند  هم از طریق روش های حضوری و هم از طریق روش های غیر حضوری مانند مشاوره های تلفنی و مشاوره های آنلاین مشکلات خود را در تمامی زمینه های مرتبط با خانواده حل و فصل نمایند.

چگونه می توانیم به شما کمک کنیم؟

ادامه مطلب

تماس با مراکز مورد تایید کانون مشاوران