درمان فردی یا مشاوره فردی چیست؟

درمان فردی که آن را با نام روان درمانی یا مشاوره می شناسیم، یک فرآیند است که به واسطه آن، مراجعه کننده ها با یک درمانگر آموزش دیده، در یک محیط امن و مطمئن به بررسی احساسات، باورها و یا رفتارهایشان می پردازند. آنها روی رویدادهای مهم زندگی شان که تأثیر بسزایی در اهدافشان را در زندگی آنها داشته است، کار می کنند، سعی می کنند خودشان و دیگران را بهتر بشناسند، اهدافشان را در زندگی تعیین کنند و در جهت تغییرات مورد خواسته شان کار کنند.

افراد به دلایل مختلفی به دنبال درمان هستند؛ مدیریت کردن چالش هاس مهم زندگی، آسیب های دوران کودکی، درمان بیماری های روانی چون اضطراب و افسردگی، رشد و بالندگی شخصی و خودشناسی از جمله این دلایل است.

مراجعه کنندگان در طول هفته و ماه چندین بار درمانگر خود را ملاقات می کنند، باید توجه داشت که طول مدت درمان شما بستگی مستقیم به نیازها، کمبودها و اختلالات و خواسته های شما دارد و این فرآیند توسط درمانگرتان تنظیم می شود.

چگونه شروع کنیم؟

با ما تماس بگیرید؛ در اولین تماس تان از شما می خواهیم تا اطلاعات اولیه ای به صورت تلفنی در اختیار ما قرار دهید تا بتوانیم بهترین متخصص گروه خود را در زمینه ی خواسته شما در اختیارتان قرار دهیم.

در قرار ملاقات اولتان، درمانگر شما، پیشینه و اطلاعات شخصی و دلایل حضورتان در مرکز را بررسی کرده، به سؤالات شما در ارتباط با خدمات مرکز، تعرفه ها و هزینه ها و انتظاراتتان از درمان پاسخ خواهد داد.

در صورتی که جلسه اول درمان شما رضایت بخش بود و علاقه داشتید که جلسات را با درمانگرتان ادامه دهید می توانید جلسات بعدی خود را با مرکز تنظیم کنید.

روانشناس یا روانپزشک؟!؟

روانشناسان و روانپزشکان با افرادی که از سوگ، آسیب یا اختلال روانی رنج می برند، کار می کنند. هر دو حرفه اگر چه خیلی به هم نزدیک هستند اما اختلافاتی در زمینه شیوه درمان و سطح تحصیلاتشان با هم دارند.

یک روانشناس، شخصی است که در رشته روانشناسی تحصیل کرده است (مقطع دکتری یا فوق لیسانس). روانشناسان شیوه های درمانی زیادی برای درمان اختلالات شما آموزش دیده اند، اما باید بدانید که آنها دارو تجویز نمی کنند. در مقابل روانپزشکان، دکترای پزشکی عمومی دارند یا به عبارتی طبیب هستند و یک دوره تخصص در زمینه روانشناسی گذرانده اند، آنها برای درمان شما از شیوه های دارویی سود می جویند.

در هر حال توجه به این نکته الزامیست که هر دوی آنها همانند یک تیم فعالیت می کنند و برای بهبود وضعیت شما با یکدیگر تبادل نظر و همکاری دارند.

منبع: مشاورکو